Bebek Mamaları ve Bebek Çayları Ne Kadar Yararlı?


Anne sütü, şüphesiz bebeklerin en önemli ve en değerli besin kaynaklarının başında gelmektedir. Fakat bazı zamanlarda anne sütü, bebek için yetersiz kalabiliyor. Bu zamanlarda yapılması gereken en mantıklı husus ise ek besin kaynaklarına başvurmaktır. Bu ek besin kaynaklarından biri bebek mamaları ve diğeri ise bebek çayları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ek besinlerin kullanımı ve ne kadar kullanılacağı, ebeveynlerin aklına takılan en önemli sorudur. Bizde bu yazımızda sizlerin aklına takılan bu ve benzeri sorulara yanıt arayacağız.


Bebek mamaları ve bebek çayları, çocuklara erkenden verilmemelidir. Öyle ki, ebeveynler bazen biraz daha kolaya kaçmak amacıyla çok erken zamanlarda bebeğe bu ek besin kaynaklarına başvurabiliyor. Doktorların da sıklıkla belirttiği ve uyarılarda bulunduğu gibi, bebeklere ilk 6 ay boyunca hiçbir şekilde anne sütü dışında bir besin verilmemelidir. 6. Ayı doldurduktan sonra yavaş yavaş bebek mamaları ve ondan sonraki süreçte de bebek çayları verilebilir. Ek besin kaynaklarında uygun zamanı kollamanın yanı sıra aynı zamanda dozajı kaçırmamak da oldukça önemlidir. Bebeğe verilen ek besinin haddinden fazla şekilde abartıldığı takdirde bebeklerde kusma ve sancı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. O yüzden bebeğe verilen miktarın iyi ölçülmesi ve ayarlanması önemli ve gereklidir.


Diğer taraftan bebek mamaları ve bebek çayları satın alırken dikkatli davranmak da gerekiyor. Almış olduğunuz mama ve çayların kalitesiz olması, bebek tarafından beğenilmemesi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu gibi durumların ortaya çıkmasına engel olmak için bebek mamaları ve bebek çayları alırken gerek çevrenizden gerekse internette yer alan yorumlardan yararlanıp buna göre doğru tercih yapmalısınız. Mama ve çayların kutularında yazılan kullanım bilgilerini ve yönergelerini iyi okuyup buna göre bebeğinize sunmanız da oldukça yararlı olacaktır. Birçok kişi maalesef kullanım bilgilerini okumaz fakat o bilgiler, altın değerine sahip olabiliyor. Bu yüzden kolaya kaçmadan, her konuda adım adım yönergeleri okumak ve titiz davranmak, bebeğiniz ve sizin mutluluğunuz için çok önemlidir.

₺36,90 KDV Dahil
₺44,50 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺37,90 KDV Dahil
₺44,50 KDV Dahil
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
₺109,00 KDV Dahil
₺133,50 KDV Dahil
%18 İndirim
%18İndirim
Ücretsiz Kargo
₺99,90 KDV Dahil
₺133,50 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Ücretsiz Kargo
₺196,00 KDV Dahil
₺267,00 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Ücretsiz Kargo
1