Bebeklerin Vazgeçilmezi: Emzikler


Ebeveynlerin aklında en çok soru işareti bırakan ürünlerden biri şüphesiz emzikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, neden? Bebeklerin sürekli olarak ağızlarına aldıkları emzikler, gerek bu açıdan gerekse yapısı bakımından akıllarda soru işareti bırakabiliyor. Mikrop vb varlıkları içerisinde barındırma potansiyeli oldukça yüksek olan emzikler, ebeveynler tarafından iyi önlem alındığı takdirde oldukça güvenli ve sağlıklı bir ürün halini alabileceği de unutulmamalıdır. Bu önlemlerden kasıt ne diye aklınıza bir soru gelmiş olabilir, bunu size içeriğimizde açıklamaya çalışacağız. Öncelikle emzikler ile ilgili en başından başlayarak bilgi vermekte fayda var.


Bildiğiniz üzere emzik, artık günümüzde hemen her yerde, hatta en basitinde bakkalda bile satılan yaygın bir ürün olmaya başladı. Hal böyle olunca ebeveynler, emziğin hijyenli olup olmadığını sorgulayabiliyor. Bu tip soruların önüne geçmek ve aklınızdaki kuşkuları yok etmek için yapmanız gereken en mantıklı şey, kaliteli ve güvenilir kuruluşlardan emzik almak. Bu sayede emziğin hijyeni hakkındaki kuşkularınız minimum seviyeye inecektir. Emzik satın alma noktasında aklınızda bulunan soru işaretlerine yanıt verdikten sonra dilerseniz şimdi de emzik kullanımı konusuna değinelim.


Emzikler ile ilgili ebeveynlerin maalesef sıklıkla başvurduğu bir yanlış var. Bilindiği üzere emzik, genellikle bebekler ağladığı veya huysuzlandığı zamanlarda kullanılır. Biz ebeveynler, bebeğin emziği daha severek ve aynı zamanda daha uzun süre kullanması için emziği reçel, bal, pekmez vb. gibi şekerli besinlere batırıp bebeğin ağzına koyarız. Bunu yapınca, siz fark etmeden hem o batırdığınız şekerli besin mikrop kapıyor, hem de emziğin içerisinde zor çıkabilecek mikroplar oluşuyor. O yüzden bu yöntemi çok kullanmamanızı, kullansanız da hijyenik bir ortamda olabildiğince mikroplardan uzak bir ortamda kullanmanızı öneririz.


Son olarak şunu belirtmemiz gerekir ki, çocuğunuza emziği çok alıştırmayın. Emzikler uzun bir süre kullanıldığı takdirde sonradan çocukların bırakma süreci zor ve bir o kadarda sancılı geçecektir. Yerinde ve zamanında makul seviyede emzik kullanımı, doktorlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca emziğin sizin çocuğunuzdan başka kimse tarafından temasa uğramaması da yine çok önemlidir.

1